poniedziałek, 11 stycznia 2010

E-dziennik ułatwia czy utrudnia pracę w szkole?

Dla nauczycieli i rodziców.
Publikacja: www.blog.kn.pl
Komputery i Internet stają się coraz bardziej upowszechnionym elementem naszej codzienności. Większość ludzi nie wyobraża sobie życia bez dostępu do sieci, zarówno w domach, jak i w szkołach.
Byłyśmy uczestniczkami IV Ogólnopolskiej Konferencji E-Kształcenia i Doskonalenia Nauczycieli - Nowe Standardy, która odbyła się 3 i 4 grudnia 2009 roku w Bielsku-Białej.
Na konferencji poruszony był temat dotyczący e-dziennika w szkołach, który zainteresował nas i wielu innych uczestników. Postanowiłyśmy bliżej przyjrzeć się „sercu planowej ewolucji szkoły”.
Na początek kilka rzeczy o samym systemie E-dziennika:
 • Jest internetowym odpowiednikiem dziennika szkolnego.
 • Ułatwia kontrolę rodziców nad postępami w nauce dziecka.
 • Pozwala przekazywać informacje o ocenach, nieobecnościach ucznia oraz komunikaty szkolne i uwagi o zachowaniu ucznia.
 • Pozwala na szybki kontakt nauczyciela z rodzicem.
 • Umożliwia szybkie informowanie rodziców o terminach wywiadówek, imprez okolicznościowych, wycieczek klasowych.
 • Może być używany we wszystkich typach szkół oraz w zespołach szkół.
 • Dostęp do danych jest możliwy z każdego miejsca i o każdej porze.
 • Nie wymaga instalowania żadnego dodatkowego oprogramowania.
Naszym zdaniem jest to system ułatwiający nie tylko pracę nauczyciela, ale również pozwala rodzicom kontrolować postępy w nauce dzieci, mało tego umożliwia im szybki kontakt ze szkołą.
W porównaniu z tradycyjnym dziennikiem, e-dziennik umożliwia:
 • Wprowadzanie ocen i obecności uczniów bez skomplikowanych formularzy,
 • Automatyczne drukowanie arkuszy ocen na zebrania i wywiadówki,
 • Automatyczne podsumowania klasyfikacji, ocen i frekwencji klasy dla każdego semestru w układzie identycznym jak w tradycyjnym dzienniku.
E-dziennik ma wiele zalet nie oznacza to jednak, że wprowadzą go w życie wszystkie szkoły, bowiem wiąże się to z poważnymi kosztami. Aby go stosować szkoła musi posiadać odpowiedni sprzęt komputerowy, oprogramowanie oraz zapewnić wszystkim nauczycielom szkolenia w tym zakresie.
Według nas cały program wprowadzania e- dzienników do szkół przedstawiony na konferencji pokazał, że warto zainteresować się tym systemem. Dyrektorzy szkół z pewnością powinni rozważyć cel takiej inwestycji, która naszym zdaniem zaowocuje w przyszłości.
Reasumując: e-dziennik zdecydowanie ułatwia pracę w szkole, a jego forma powoduje znaczną oszczędność czasu nauczycieli, dyrektorów, a nawet rodziców.


Agnieszka Sikora
Katarzyna Gemborys

9 komentarzy:

Ola pisze...

Podjęta przez Was tematyka jest bardzo ciekawa i warta rozważania, gdyż e-dzienniki są coraz częściej wprowadzane do polskich szkół. Należy jednak rozważyć wszystkie za i przeciw.

Karolina Ponikiewska pisze...
Ten komentarz został usunięty przez autora.
Karolina Ponikiewska pisze...

Pomysł na artykuł interesujacy, jednak pytanie postawione w temacie nie zostaje rozwikłane. Zjawisko e -dziennika zostało przejrzyście opisane. Zabrakło podkreślenia plusów i mnusów pracy z taką formą dziennika w porównaniu do formy tradycyjnej.

Aldona Lorańc pisze...

Zaletą artykułu jest aktualny temat, budzący zainteresowanie w środowisku nauczycielskim. Dowiadujemy się o podstawowej funkcji edzienników i ich zaletach oraz jedynej wadzie, jaką jest wysoki koszt urządzenia.A przecież artykuł stawiał w tytule pytanie- "e-dziennik ułatwia czy utrudnia" pracę?
Percepcję tekstu utrudnia brak wyrównania do prawej i lewej strony.

Sławomir Ciemała pisze...

Wstęp nie wiele mówi.
Brakuje mi informacji o konkretnym oprogramowaniu.
Prócz tego tekst uważam za bardzo atrakcyjny, warty uwagi. Tematyka bardzo ważna, myślę że warto by wspomnieć o ew problemach w zarządzaniu owym dziennikiem.

Maciej Kiełbas pisze...

Spodziewałem się, że otrzymam jakąś odpowiedź na pytanie z tytułu. Niestety brak jakiegoś rozstrzygnięcia, stanięcia po jednej ze stron zastąpiło wymienienie plusów i minusów.

Anna Zemczak, Agnieszka Skoczylas pisze...

Jako przyszła nauczycielka i matka stwierdzam, że wprowadzenie e-dziennika do szkół jest doskonałym pomysłem. Ułatwi to pracę nauczycieli, a przede wszystkim pomoże kontrolować postępy w edukacji naszych pociech.

khropka pisze...

bardzo sensowny artykuł, myslę, że w przyszłości ta forma dziennika będzie niezbędna.

Izabela Bakałarz pisze...

Wydaje mi się,że ku niezadowoleniu innych, e-dzienniki kiedyś zostaną wprowadzone we wszystkich szkołach. Artukuł podejmuje aktualną bardzo tematykę, ale, jak już zauważyli moi przedmówcy, nie odpowiada na pytanie postawione w temacie.