poniedziałek, 11 stycznia 2010

Tablica interaktywna - przyszłością szkoły

Dla nauczycieli
publikacja www.blog.kn.pl
IV Ogólnopolska Konferencja E-kształcenia i Doskonalenia Nauczycieli była pierwszą tego typy konferencją, w której miałam okazję uczestniczyć. Ukazała mi ona nie tylko to, jak daleko sięga dzisiejsza technologia, ale również to, jak można ją wykorzystać w procesie nauczania. Doskonałym tego przykładem, według mnie, jest wprowadzona, w niektórych szkołach, tablica interaktywna.

Prezentacja jednego z przedstawicieli firmy zajmującej się dystrybucją owego urządzenia, zmieniła zupełnie model nauczania w mojej głowie. Z perspektywy przyszłego nauczyciela, okazała się urządzeniem znakomitym. Z perspektywy uczniów – znakomitszym. Wykorzystanie tablicy interaktywnej sprawia, że zajęcia szkolne nabierają zupełnie innego znaczenia. Nie tylko pomaga nauczycielowi w jego pracy, ale również, co może ważniejsze, urozmaica lekcje . Jednocześnie także sprawia, że nauka staje się bardziej efektywna, przez wzrost aktywności uczniów. Odejście od tradycyjnego sposobu nauczania, sprawia, że uczniowie mogą poczuć się „swojo” na zajęciach. Widzą bowiem to, z czym obcują na co dzień – multimedialne urządzenie.
Tablica stwarza nowe możliwości pracy na lekcji. Łącząc ją w jeden system z komputerem i projektorem otrzymujemy potężne narzędzie, które radykalnie zmienia znaczenie zajęć szkolnych. Można w prosty i ciekawy sposób przedstawić całej klasie materiały multimedialne, a w dowolnej chwili zacząć nanosić na nich własne uwagi, adnotacje, rysunki. Dodatkowym atutem jest możliwość zapisania, w postaci pliku, każdej, stworzonej przez nas, prezentacji, czy wykładu.
Stojąc bezpośrednio przy tablicy nauczyciel może prowadzić lekcję, obsługiwać komputer i kontrolować pracę uczniów.
Myślę, że tradycyjna zielona tablica, biała kreda, gąbka i dyżurni ścierający zapiski nauczyciela odchodzą już do przeszłości, i będą już całkowicie obce przyszłemu pokoleniu.
Izabela Bakałarz

9 komentarzy:

khropka pisze...

szkoda, że daleką przyszłością... Cenna pomoc dydaktyczna:) tylko, co będzie, gdy prądu zabraknie?;)

Ola pisze...

Tablica interaktywna jest świetna! Lekcje z jej użyciem staną się ciekawsze zarówno dla nauczycieli jak i dla uczniów. Jest tylko jeden minus- cena!

Katarzyna Gemborys pisze...

Świetny pomysł, Swietne urzadzenie dające wiele możliwośći różnorodnego przeprowadzenia zajęć.

Anna Zemczak, Agnieszka Skoczylas pisze...

Doskonale obrazujesz to, co dla nas młodych wydaje się łatwym i przyjemnym urozmajceniem lekcji. Niestety dla starszego pokolenia jest tylko uciążliwym zabiegiem komplikującym życie...

Sławomir Ciemała pisze...

Urządzenie posiadające napewno wielki potencjał w rękach nauczyciela, który ma pojęcie do czego służy wspomniana tablica interaktywna.
Wydaje mi się, że tablica interaktywna, a multimedialna to niekoniecznie to samo, może jednak się myle.

Karolina Ponikiewska pisze...

Tytuł i zakończenie są ramą okalającą dla tego artykułu. Jest bardzo dobrze przemyślany kompozycyjnie. Wiemy, o czym mowa, co to jest i w jaki sposób możemy z tego korzystać- gratuluję! Szkoda, że tekst nie daje odpowiedzi na pytanie, co zrobić, żeby tradycja przeszła do historii :)

Anonimowy pisze...

Nieco po wierzchu.
BTW: linki!, linki!, klikowalne linki!

Aldona Lorańc pisze...

Krótko, trafnie i na temat!!! Artykuł jasno skonstruowany, pokazuje czym jest tablica interaktywna i wymienia jej zalety. Miło, że w końcu ktoś stara się popatrzeć na nowinki technologiczne z punktu widzenia naszych podopiecznych- dla nich to napewno urozmaicenie szarych, tradycyjnych lekcji....

Maciej Kiełbas pisze...

Jestem trochę rozczarowany tym artykułem. Spodziewałem się większej ilości przykładów wykorzystywania tablic. Tak na dobre artykuł zaczął się rozkręcać dopiero od połowy. Pierwsza część tekstu jest zbyt ogólna. Dobrym pomysłem byłoby zlinkowanie np. jakiegoś filmiku przedstawiającego wykorzystywanie w pracy tablicy interaktywnej.